Porovnat
Všechny kategorie
Uživatelské menu

Poradna: Jak vybrat EZS?

04.06.2024
Pavel Hodr, expert s 30letými zkušenostmi detailně rozebere, proč je vhodná zabezpečovačka a ne kamerový systém. Článek také poskytne důležitou oporu pro argumentaci k zákazníkovi.

Obsah:


1. Důvody pro pořízení zabezpečovacího zařízení pro Vaši domácnost
2. Typy útočníků/hrozeb
3. Proč zakoupit EZS (PSTZ) a nenechat vše na kamerovém systému?
4. Možnosti ochrany majetku a osob pomocí EZS (PZTS) z hlediska bezpečnosti nemovitosti
5. Co si promyslet, než se pustíte do výběru vašeho bezpečnostního systému
6. Shrnutí článku



    1) Důvody pro pořízení zabezpečovacího zařízení pro Vaši domácnost

    a) Poloha

    Nemovitost je na samotě, případně je blízko, nebo součástí vyloučené lokality, je tam vyšší pravděpodobnost kriminálního činu.

    b) Cennosti

    Dle statistik Policie se zloději zaměřují zejména na cennosti drobných rozměrů, které se dají snadno a rychle zpeněžit, jako je elektronika (tablety, notebooky, TV, herní konzole, atd…) šperky a hodinky, osobní doklady, nářadí a také sbírky a ocenění. U sbírky a ocenění nemají hodnotu jen finanční, jako TV, kterou si koupíte novou z peněz od pojišťovny, ale také velmi často silnou, emocionální. Rodinný šperk, který se dědí po generace, pojí se s ním rodinné příběhy, Vám pojišťovna nikdy nedokáže zaplatit v hodnotě, jakou pro Vás osobně má a znovu koupit nelze.

    c) Strach, klid na duši

    Ať už máte obavy sám o sebe, či o členy rodiny z důvodu špatných zkušeností vlastních či z blízkého okolí, systém pomocí kombinace detektorů dokáže Vaši domácnost spolehlivě ohlídat před nezvanou návštěvou. Systém také slouží jako prevence obav a zároveň uklidňovací prvek, zejména za situací, kdy jste na dovolené a jednoduchým pohledem do aplikace si ověříte, že u Vás doma je vše v naprostém pořádku.

    d) Systém jako pomocník při péči o starší či hendikepované

    Zabezpečovací systémy obecně lze povětšinou doplnit i o užitečnou funkci domácího pomocníka v podobě bezpečnostních tlačítek na přivolání pomoci, případně použit video-analýzu detekce pádu, která je však proti řešení bezpečnostním tlačítkem významně nákladnější.

    e) Pojišťovna

    Pojišťovna buď přímo vyžaduje nějakou formu elektronického zabezpečení, pokud chcete nemovitost pojistit, či nabízí slevy, pokud takto nemovitost zabezpečíte.


    2) Typy útočníků/hrozeb:

    a) Ožralové a vandalové

    Osoby pod vlivem alkoholu, vandalové či pobudové vlezou kamkoliv, kde je zrovna napadne a nelze je jakkoliv vizuálně odradit. Kromě šoku z nepořádku, už po nich zůstane jen pachuť a ztracený pocit bezpečí!

    b) Příležitostní běžní zlodějíčkové

    Příležitostní zloději využijí každé příležitosti, něco „lohnout“ a přilepšit si. Většinou jednají spontánně, což sedá omezit dodržováním pravidel pro bezpečnost. Důsledně zavřené vchody na pozemek a do domu, případně perimetrickou ochranou napojenou na sirénu.

    c) Tipaři

    Tipaři si objekty dopředu tipují. Zde je nutná maximální obezřetnost. V hospodě se nechlubíme, co všechno doma máme za cennosti, neposíláme z dovolené na všechny sociální sítě fotku s popisem, že budeme 14 dní v Chorvatsku atd., pokud Vaše nemovitost není dobře zabezpečena. Zde je nutné o vhodném chování proškolit zejména děti a ženy.

    d) Profesionální zloději

    Často spolupracují s tipaři. Profesionální zloději umí překonat nedostatečně kvalitní zabezpečení. Pokud nevlastníte sbírku vzácných známek či obrazů, Jantarovou komnatu a jiné věci tohoto typu, je jisté, že je vaše nemovitost nebude zajímat, pokud ano, doporučujeme kombinaci více typů zabezpečovacích zařízení a stálý dohled pultu centrální ochrany.

    e) Drogově závislí

    Drogově závislí jsou pro Vaši nemovitost absolutně nejnebezpečnější skupina. Důvod je prozaický. Pokud začne houkat siréna, Feťák asi uteče. Ale také se může stát, že manželka při šramotu v noci vlítne do kuchyně a Feťák buď neuteče, ale popadne kudlu (je mu to jedno) a manželku napadne, protože si následky není schopen uvědomit. I kdyby se jí nakonec nic zlého nestalo, a jen zahlédla osobu v baráku, tak hned ráno manželka uteče ke tchýni se slovy, „Že ve vašem právě dostavěném domě, už nebude, protože se tam necítí bezpečně“. Tento scénář není nepravděpodobný, naopak je častější, než si myslíte.



    3) Proč zakoupit EZS (PSTZ) a nenechat vše na kamerovém systému?

    Bezpečnost a ochranu domova, i ve světle poměrně nízké obecné kriminality v České republice, je stále nutno považovat za velmi důležitou součást Vašeho života. Podíváme-li se obecné charakteristiky životních potřeb člověka, hned za prioritou č. 1 v podobě naplnění fyziologických potřeb (hlad, žízeň, …) následuje priorita č. 2, kterou je pocit bezpečí. Z výzkumu mezi majiteli nemovitostí, jež byly vykradeny, jednoznačně vyplynulo, že nejhorší není fyzická ztráta věcí, to vyřeší pojišťovna, ale pocit, že doma už se necítí v bezpečí, a proto je nutné na tento aspekt klást velmi důrazný zřetel.

    Dnes existují dva běžné způsoby, jak chránit svou nemovitost před nezvanou návštěvou a to EZS (PZTS), což je léty prověřený způsob, a kamerový systém, jehož masivní nástup se datuje přibližně 10 let zpět, kdy ceny kamerových systémů klesly na úroveň, že si je může pořídit i střední až vyšší střední třída.

    Základními výhodami EZS (PZTS) proti kamerovým systémům jsou:

    a) Výhoda okamžité reakce a upozornění

    EZS zabezpečovací zařízení jsou navržena tak, aby okamžitě detekovala neoprávněné vniknutí a spustila alarm. Tento okamžitý varovný signál může odradit zloděje ještě předtím, než se dostane dovnitř objektu, a zároveň upozorní majitele i bezpečnostní službu na probíhající incident. Kamerový systém sice poskytuje vizuální důkaz, ale sám o sobě nezabraňuje vniknutí a často funguje spíše jako prostředek pro pozdější analýzu incidentu.

    b) Výhoda aktivní ochrany

    Zatímco kamerové systémy pasivně monitorují a zaznamenávají dění, EZS (PZTS) aktivně chrání objekt. Při narušení zabezpečovacího zařízení může být automaticky spuštěna další ochrana, jako jsou automatické zámky dveří nebo rozsvícení světel, popřípadě otevření kotce z vaším Azorem, což může zmást nebo odradit útočníka, zatímco kamerový systém, opět, slouží povětšinou jen k dohledání, jak k incidentu došlo a kdo je pachatelem. Kamerový systém lze vybavit moderními analýzami, které rozpoznají člověka v nevyžádané zóně, nicméně je silně doporučena video verifikace, aby nedošlo k falešným poplachům, což reakční čas prodlouží o cenné minuty.

    c) EZS (PZTS) je levnější než spolehlivý kamerový systém

    EZS (PZTS) využívají různé typy senzorů (pohybové detektory, magnetické kontakty na dveřích a oknech, senzory rozbití skla apod.), což umožňuje spolehlivě detekovat různé typy vniknutí a narušení, přičemž cenová náročnost dobrého řešení je v nižších desítkách tisíc korun i s prací. Když EZS řešení srovnáme s kamerovým řešením, tak většina kamerových systémů v ceně EZS je omezena pouze na vizuální sledování, pomáhají si dlouhou závěrkou, čímž, zejména v noci, dochází k naprosté nepoužitelnosti pro seriózní zabezpečení domů. Aby Vám kamerový systém poskytl dobrou službu následného dohledání incidentu, připravte si vyšší desítky až nižší stovky tisíc korun, podle toho, jak velký dům máte), čímž získáte ostrý obraz i v noci doprovázený kvalitními video analýzami, jež jsou využitelné pro propojení na pult centrální ochrany pro video verifikaci, která teprve potvrdí, zda máte skutečně problém, nebo jen kamerový systém poskytl falešný poplach.

    d) Prevence vniknutí

    Viditelné zabezpečovací prvky, jako jsou alarmové sirény a rozsvěcující se světla navázaná na čidla slouží jako silný odstrašující prostředek. Potenciální zloději jsou často odrazeni od pokusu o vniknutí, pokud vidí, že objekt je vybaven pokročilým zabezpečovacím systémem. Kamerový systém může mít podobný efekt, ale méně viditelně než zvukový alarm.



    4) Možnosti ochrany majetku a osob pomocí EZS (PZTS) z hlediska bezpečnosti nemovitosti

    a) Vnitřní prostorová ochrana (prvotní)

    Pokud zvolíme pouze vnitřní prostory nemovitosti, způsoby detekce jsou různé typy pohybových detektorů (nástěnné, stropní atd. na principu PIR, mikrovlny či s antimasking technologií) jejichž nevýhodou je, že lump je již při poplachu uvnitř objektu. Na toto je potřeba myslet při použití funkcí PZTS, tedy že vy jste Doma a část objektu nastavujete na střežený prostor a část na NE-střežený, tj. tam kde spíte a chodíte v noci (WC, koupelna, lednice…).

    b) Plášťová, vnitřní (sekundární)

    Řeší obvod chráněného objektu. Pro detekci jsou využity magnetické kontakty, detektory otřesu, detektory tříštění skla a záclonové detektory.

    Výhodou těchto kontaktů a detektorů je, že k poplachu dojde hned při vniknutí, nebo při poškození pláště budovy, čímž získáte cenný čas na reakci.

    c) Venkovní prostorová

    Venkovní prostorová ochrana monitoruje venkovní pozemek nemovitosti, tj. zahradu, dvůr, terasu atp. za účelem získání většího množství času na reakci než první dvě uvedené ochrany. Nejčastěji se detekuje detektory do venkovního prostředí, a to jak prostorových, tak záclonových verzí. Vše lez řešit i bezdrátově, tj. lze to řešit i ex post po postavení domu, a také lze uspořit peníze za kabeláž a práci spojenou s jejím „taháním“.

    Nevýhodou venkovní prostorové ochrany je možný vliv prostředí (slunce, déšť, vánice), což má vliv na funkci detektorů. Je tedy nutné mít kvalitní detektory a profesionální návrh umístění a montáže od skutečného odborníka s praktickými zkušenostmi.

    d) Venkovní plášťová ochrana

    Venkovní plášťová ochrana se zaměřuje na perimetrickou ochranu celé nemovitosti nebo i pozemku, či jeho výseče. Obdobně, jako venkovní prostorová ochrana Vám získá dodatečný reakční čas. Venkovní plášťová ochrana využívá aktivní detektory v podobě bariér na plotě či zdi, nebo přímé hlídání plotů či zdí. Dále využívá řady detekčních systémů, ať už skrytých, nebo viditelných.

    Nevýhoda venkovní plášťové ochrany spočívá zejména v náročnosti na instalaci po mechanické stránce, je drahá a může majiteli vadit i z designových důvodů. Také je třeba vzít v potaz, že je přístupná z venku, tak je zde možnost záměrné sabotáže, nebo i trolení od sousedů, nebo procházejících dětí.

    Na závěr doporučení. Pokud chcete chránit životy svých nejbližších opravdu důkladně, vyplatí se dodržet základní pravidla.

    1) Je nutné mít ve Vašem domě klávesnici po ruce i v 1. patře, kde máte ložnici a na noc zakódovat celý dům, vyjma místností, kde spíte či chodíte na WC.

    2) Možnost nouzového úkrytu v koupelně v 1. patře, jako poslední útočiště a koupelnu vybavenu bytelnými dveřmi!!!!

    3) SOS tlačítko v koupelně s funkcí 24/7.




    5) Co si promyslet, než se pustíte do výběru vašeho bezpečnostního systému

    a) Co přesně Vy, očekáváte od pořízení tohoto zařízení? Co má chránit, před kým, čeho, se nejvíce bojíte?

    b) Jaké budou provozní stavy systému? Jen Zapnuto/Vypnuto, nebo i Domácí - částečné nastavení. Potřebujete více nezávislých ovládaných skupin (Dům, Zahrada, Stodola, Trucovna-pařírna atd.)? Nebo co nejednoduší?

    c) Kdo a jakým způsobem bude váš systém ovládat? To, že Vy jste inženýr, je super, ale myslete na ženy, děti, babičky, au-pair atd. Dělám to už více jak 30let a setkal jsem si i se situací, kdy hodná babí řekla “Buď já, nebo alarm“ a taky se čtvrtkou papíru kde bylo napsáno “Babi stiskni 7 7 7 7“.

    Jak chcete ovládat Váš zabezpečovací systém? Přímo klávesnicí? Možností je spousta: Radio-klíčenka, proxy karta, App, SMS, otisk prstu atd….

    d) Jakým způsobem bude indikován poplach z objektu (Siréna, SMS, App,..) a jak na to budete reagovat? Bezpečnostní služba, dálkové otevření kotce s rotvajlerem atd., otevření únikových zón atd.

    e) Chcete také, nebo v budoucnu propojení alarmu a automatizace, topení, chlazení, zalévání zahrady, osvětlení a další, tj. inteligentní dům?

    f) Přemýšlejte i nad designem, dům vás stál několik milionů a nechcete 20 let koukat na ošklivou klávesnici, obludné detektory a ohyzdnou sirénu, která bude terčem posměchu vašich sousedů. Důrazně doporučuji při výběru viditelných prvků konzultaci s přítelkyní (manželkou atd.) - za ty pravidelné hádky trvající roky, než se odhodláte nedesignové kousky konečně vyměnit, to fakt nestojí

    g) Pamatujte, s řešením poradíme my Vám a doporučíme i proškolenou instalační firmu.



    6) Shrnutí článku

    Zabezpečovací zařízení pro domácnost je nezbytné z několika důvodů. Pokud se vaše nemovitost nachází na samotě nebo v rizikové lokalitě či máte doma cennosti, tak Vaše nemovitost může být vystavena vyššímu riziku kriminálních činů. Myslete na to, že existují různé typy útočníků, od příležitostných zlodějů po profesionály a drogově závislé, kteří představují největší hrozbu z hlediska Vašeho zdraví.

    Pořízení zabezpečovacích zařízení poskytuje klid na duši, zvláště pokud máte špatné zkušenosti s kriminalitou. Zabezpečovací zařízení nemusí být použita jen tam, kde skutečně existují vážné hrozby, ale také mohou pomoci při péči o starší nebo hendikepované osoby, případně na nich trvá pojišťovna.

    EZS (PZTS) nabízí okamžitou reakci a aktivní ochranu, což je efektivnější než samotný kamerový systém, kde spíše dohledáváte důkazy. Vnitřní, plášťová a venkovní ochrana poskytují různé úrovně zabezpečení a poskytují různou délku času na reakci, je tak důležité zvážit Vaše specifické potřeby a požadované provozní stavy systému.

    Závěrem mějte na mysli to nejdůležitější. Před výběrem bezpečnostního zařízení je třeba promyslet, co přesně od něj očekáváte, kdo a jakým způsobem ho bude ovládat, a také zvážit, zda uvažujete o propojení s prvky inteligentního domu a s tím Vám velmi rádi pomůžeme.

    Děkujeme k přihlášení odběru novinek
    Něco se nepovedlo, kontaktujte nás

    Košík obsahuje nepovolené položky

    Košík je prázdný

    Zobrazit košík

    Zboží bylo přidáno do porovnání

    Prosím čekejte...
    Objednávku nelze dokončit, zkuste to prosím později